Birine IBAN verirken artık iki kere düşüneceksiniz! Sistem resmen değişti…Haberiniz olmadan bunu yapabilecekler

Geçtiğimiz ay Merkez Bankası, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) için Ödeme İste Katman Servisi’nin devreye alındığını duyurmuştu. Bu değişiklikle birlikte artık herhangi bir kişi, IBAN’ınızı paylaştığınızda banka üzerinden ödeme isteyebilecek.

Bu sistemde sizin onay vermediğiniz takdirde istenilen ödeme karşı tarafa iletilmeyecek olsa da, teknolojik okur-yazarlığı düşük olan vatandaşların dolandırılma riski daha da artmış olacak.

YALNIZCA BELİRLİ BANKALAR İÇİN UYGULANDI

Bu yeni teknoloji, borç tahsilatları gibi işlemlerde vatandaşların işini kolaylaştırabilirken, uzmanlar bu sistemin tehlikelerine de dikkat çekiyor. Sistemin potansiyel getirileri üzerine detaylı bir analiz sunan uzmanlar, değişikliğin etkilerini inceledi.

İlk aşamada Türkiye’nin en büyük 5 bankası ve Kuveyt Türk bankasını içeren toplamda 6 finansal kuruluş için deneme amaçlı olarak devreye alınan bu sistem, mobil bankacılık kullanan vatandaşlara para gönderme butonunun yanı sıra ödeme isteme butonu da sunuyor.

Merkez Bankası’nın açıklamasına göre, alacaklı olan kişinin borçludan hızlı ödeme talep etmesine olanak sağlayan FAST Ödeme İste Katman Servisi artık bahsedilen bankalar için aktif durumda.

Bu servis, borçlu kişinin borcunu tahsil etmek için borçludan ödeme talep etmesine ve ödemeyi alacaklı tarafından başlatmasına izin veriyor. Ödeme İste Katman Servisi, kişiden kişiye ödemelerin yanı sıra çeşitli iş modelleriyle de uyumlu bir tasarıma sahip.

HEM POZİTİF HEM DE NEGATİF YÖNLERİ VAR

Bu ödeme iste servisi ilerleyen dönemlerde e-ticaret ödemeleri, e-talimat ödemeleri ve kurumsal fatura ödemeleri gibi farklı alanlarda da kullanılmaya başlayacak. Bu yeni dönemde, ev sahipleri kolayca kiracılarından, öğrenciler ise ailelerinden ödeme talep edebilecekler. Ancak, ödemelerini geciktiren kişiler bu uygulamadan pek memnun olmayabilirler.

Artık kişiler, kullandıkları bankanın FAST sistemi üzerinden belirli bir tutar belirterek “Bana şu miktarda para gönder” diyerek para talep edebilecekler. Bu talep, banka üzerinden size bir mesaj olarak iletilerek bildirilecek.

Para gönderme talebini aldığınızda onayladığınız an, istenen miktar hesabınızdan çıkarak karşı tarafa ödenecek. Bu nedenle, onay vermeden önce gelen mesajı dikkatle incelemek önemlidir. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Merkez Bankası işbirliğiyle hazırlanan ‘Ödeme İste’ adlı uygulama, vatandaşların acil para ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor ve para transferlerini hızlandırmayı amaçlıyor.

Yeni sistem, para transferlerini alacaklı tarafın başlatmasına imkan tanıyarak para transfer sürecini daha esnek hale getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x
denemeruf3 fatih deneme kod son test denememee