Bakan Ersoy: “2024 hedefimiz 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar”

İHA

Türkiye, alanındaki başarılarına her geçen gün bir yenisini ekliyor.

Yabancıların gözdesi olan Türkiye, her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

2023 yılında paylaşılan rakamlarda da rekor kıran Türkiye, 2024 için yeni hedefleri de belirledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bankalar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

Bakan Ersoy burada, turizm sektöründeki gelişmeler, Türkiye’nin rekabet gücü, 2024 yılına ilişkin beklentiler ve turizm gelirlerinin artırılması için yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“2024 hedefimiz 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar”

Turizmde 2023‘ün rekor yılı olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, 2024 yılında 60 milyon ziyaretçi ve 60 milyar dolar gelir hedeflediklerini söyledi.

Yeni dönemde turizmde yeni pazarlara konsantrasyonlarını artıracaklarını belirten Bakan Ersoy, “Turizmde ülkemiz bu yıl rekorlara imza attı. Ziyaretçi sayısı 56.7 milyon kişi olurken, 56 milyar dolar gelir elde edildi. Bu sene için yeni ve daha büyük hedefler belirledik.

2024 hedefimiz 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar. Bunun için yeni hedef pazarlar üzerinde çalışıyoruz. Bu yarışta tek rakip olarak kendimizi tanımlıyoruz. Her geçen sene kendi rekorumuzu geride bırakmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz.” dedi.

Arkeolojinin önemine vurgu

“Küresel ekonomideki zorluklara rağmen turizm ve diğer hizmet gelirlerimizdeki artış olumlu bir seyir izlemekte”

Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ise Türkiye’nin birçok sektörde güçlü üretim kapasitesine sahip olduğunu, geniş bir yelpazede yer alan ürün ve hizmet arzı ile çok sayıda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeye yaptığı ihracatın her geçen gün arttığını vurguladı.

Çakar, Türkiye ihracat gelirlerine oranı yüzde 21 olan turizm sektörünün başta döviz gelirleri olmak üzere istihdama katkısı ve yüksek düzeyde katma değer sağlamasının dünya genelinde sektörün cazibesini her geçen gün artırmaya devam ettiğini ifade etti.

Başta turizm olmak üzere döviz ve hizmet kazandıran sektörlere desteklerini sürdüreceklerini dile getiren Çakar, “Küresel ekonomideki zorluklara rağmen turizm ve diğer hizmet gelirlerimizdeki artış olumlu bir seyir izlemektedir. Bankacılık sektörü olarak başta turizm olmak üzere döviz kazandıran, istihdam artışı sağlayan sektörlere destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x