Dünyanın en büyük varlık fonları belli oldu! İşte TVF’nin sırası

Devlet Varlık Fonlarına ve Kamu Emeklilik Fonlarına ilişkin bilgileri derleyen veri platformu Global SWF, 2023 Küresel Varlık Fonları raporunu açıkladı.

Raporda dünyanın en büyük varlık fonları da sıralandı. Rapora göre dünyanın en büyük varlık fonu 1,3 trilyon dolarlık değeri ile Çin Varlık Fonu oldu.

Onu 1,14 trilyon dolarlık değeri ile Norveç Varlık Fonu ve 993 milyar dolarlık değeri ile Birleşik Arap Emirliklerine ait Abu Dhabi Varlık Fonu takip etti. Türkiye Varlık Fonu ise 22 milyar dolarlık değeri ile 48. sırada yer aldı.

RAPORDAN ÖNE ÇIKANLAR

2022 yılının kamu sermayeli yatırımcılar için yakın tarihin en zor yıllarından biri olduğu belirtilen raporda, Rusya-Ukrayna savaşının petrol fiyatlarını artırarak enflasyon oranlarını 40 yıldır görülmemiş seviyelere çıkardığı ifade edildi.

Raporda “Merkez bankaları enflasyonist baskıları azaltmaya çalışarak faiz oranlarını artırdı. Yıl, bazılarının kripto para çılgınlığının patlaması olarak adlandırabileceği bir olayla sona erdi. Bu, Covid 19’dan hızla toparlanan boğa piyasalarının sonunu temsil ediyordu ve çoğu analist 2023’te bir resesyonun muhtemel olduğu konusunda hemfikir” ifadeleri yer aldı.

2022’DE İLK KEZ OLDU

2022’nin ülke varlık fonlarının değer kaybettiği ilk yıl olduğu hatırlatılan raporda, düşüşün toplam 1 trilyon dolar olduğunu tahmin edildi. Kamu Emeklilik Fonları’nın varlıklarının ise yaklaşık 1,3 trilyon dolar düştüğü aktarıldı.

Raporda, “2022’nin en büyük zorluğu, tahvil ve hisse senetlerinde 50 yıldır görülmeyen eş zamanlı ve önemli düzeltmelerin yaşanmasıydı. Bu ABD’ye özgü bir olay olmayıp tüm dünyada görüldü” ifadeleri yer aldı.

2022’de devlete ait yatırımcıların önceki yıla oranla daha az anlaşmaya daha fazla sermaye aktardığı belirtilirken varlık fonlarının 427 işlemde 152,5 milyar dolar yatırım yaptığı bu rakamın önceki yıla göre yüzde 38 daha fazla olduğu aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x