Hindistan Başbakanı Modi, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile görüşerek desteklerini iletti

Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı telefon görüşmesinde, Filistin- İsrail çatışması konusunda ülkesinin “ilkeli tutumunu” sürdüreceğini iletti.

Modi, Abbas ile görüşmesine ilişkin X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ” Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesinde hayatını kaybeden siviller için taziyelerimi ilettim.” ifadesini kullandı.

Hindistan’ın, Filistin halkına yönelik insanı yardımlarını sürdüreceğini aktaran Modi, Abbas’a, bölgedeki “terörizm, şiddet ve kötüleşen güvenlik durumu”ndan duyduğu “derin endişe”yi aktardığını kaydetti.

Modi, İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği saldırının ardından “Sorumlulardan hesap sorulmalı.” paylaşımında bulunmuştu.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker 1400 İsraillinin öldüğü, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 1524’ü çocuk 3 bin 785 kişinin öldüğünü, 12 binden fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 81 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti.

İsrail’in saldırılarında 13 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Lübnan sınırında 8 Ekim’de İsrail ordusu ile Hizbullah arasında başlayan çatışmalarda ise 12 Hizbullah, 2 İslami Cihad üyesi, biri gazeteci 3 sivil hayatını kaybetmişti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 2 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirmişti.

İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine 17 Ekim’de düzenlediği saldırıda 471 kişi hayatını kaybetmiş, 28’i ağır 342 kişi yaralanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir